Strona Główna ˇ Foto Album ˇ Kontakt ˇ Księga Gości ˇ Szukaj September 23 2017 00:35:01

Opiekunka Automobil -Klubu w Gdyni

Jak powszechną jest cześć do Matki Boskiej Swarzewskiej niech świadczy m. in. to, że nie tylko ludzie morza i przymorscy rolnicy kaszubscy obrali sobie Najświętszą Pannę Swarzewską za swoją Opiekunkę, ale czynili to również członkowie gdyńskiego Automobil-Klubu.

Klub ten założony został wkrótce po nadaniu Gdyni praw miejskich (przyp. 10.02.1926r.). Członkowie Klubu, prywatni właściciele samochodów osobowych, corocznie, tak za czasów przed II wojną światową jak też przez kilka lat po jej zakończeniu, przed nastaniem sezonu letniego, w miesiącu maju lub na początku czerwca wraz ze swoimi rodzinami udawali się samochodami w uzgodnioną z proboszczem swarzewskim niedzielę do Swarzewa. Tam ustawiono samochody na drodze otaczającej kościół (z trzech stron) w jednym szeregu, po czym wraz z rodzinami udawali się do kościoła na mszę św. w czasie której statua Matki Boskiej była odsłonięta.

Po odprawieniu mszy świętej i po modlitwie, w której uczestnicy wraz z kapelanem zwracali się do Matki Boskiej z prośbą o opiekę i ochronę przed nieszczęściem. Proboszcz ubrany w komeżkę i stułę w asyście ministrantów i przewodniczącego Klubu idąc wzdłuż szeregu samochodów święcił wszystkie po kolei.
Po tym akcie, wracał ks. proboszcz do kościoła, a samochody ruszyły w drogę, zwykle do Jastrzębiej Góry na wspólne śniadanie.
Warto jeszcze dodać, że każdy właściciel zaopatrzył swój samochód w ryngraf Matki Boskiej.

Dodane przez Administrator dnia January 26 2011 11:23:265420 Czytań - Drukuj